Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

0

Każdy rodzic chce, aby pokój jego pociechy był wyjątkowy. Dziecko powinno mieć w nim możliwość odkrywania siebie, swojej osobowości, a przede wszystkim uczenia się. We wszystkim pomogą mu odpowiednie przedmioty, w szczególności te znajdujące się na jego małym placyku zabaw – w pokoju. Jak sprostać wyzwaniu, gdy do zagospodarowania jest naprawdę mała przestrzeń? Jak urządzić pokój dla ucznia? Co zrobić, aby nie zabierać dziecku miejsca do jego rozwoju?

Jak urządzić mały pokój dla ucznia?

Przed rozpoczęciem urządzania małego pokoju dla ucznia, trzeba dokładnie zmierzyć jego dostępną do zagospodarowania powierzchnię. Otrzymane informacje pozwolą przystąpić do pracy. Na początek należy pomalować lub wytapetować ściany, następnie dobrać do nich odpowiednią posadzkę na podłogę. Na samym końcu można pomyśleć o zakupie mebli do pokoju. Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka? W przypadku pokoju o niewielkiej powierzchni, dobrze jest postawić na piętrowe modele, np. łóżko połączone z biurkiem, szafą czy szufladami na bieliznę. Takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie cennej przestrzeni, która z kolei umożliwi wstawienie do niej dodatkowych elementów, jak choćby niewielkiego stolika.

jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka

Po umeblowaniu pokoju można przejść dalej i zastanowić się nad doborem odpowiednich dodatków. Dobrze jest pomyśleć o kolorowych obrazach na ściany, kwiatach na parapet, gładkim dywaniku na panele lub plastikowej podkładce, w szczególności pod fotel na kółkach. Umożliwi ona swobodne przesuwanie fotela po podłodze. Tych kilka drobnostek z pewnością uatrakcyjni pokój dziecka, o ile zostały wybrane z głową. Dodatkowo sprawią, że będzie bardzo funkcjonalny. Warto wybierać takie dodatki, które swoim stylem oraz kolorystyką będą dobrze się komponować ze ścianami, a także podłogą urządzanego pomieszczenia.

Jak urządzić pokój ucznia?

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym to nie tylko miejsce, gdzie można wrócić po lekcjach, rzucić tornister i pójść spać. Jest to przede wszystkim mały azyl, w którym uczeń może odpocząć, zrelaksować się, a także gdzie odrabia lekcje i uczy się. Ważne jest więc, aby w trakcie urządzania takiego pokoju dobrać odpowiednie akcesoria, takie, które mu to umożliwią. Podczas wyboru mebli, poza łóżkiem, szafą na ubrania, nie należy zapomnieć o konieczności zakupu półek na książki. Chętni majsterkowicze domowi mogą zrobić je sami. Wystarczy do tego naprawdę niewiele – zwykłe deski, kilka kątowników, farba oraz odrobina wyobraźni, aby wykonać designerskie projekty.

Kolejnym bardzo ważnym elementem pokoju ucznia jest biurko. Musi być stosunkowo obszerne, aby zmieściły się na nim rozłożone zeszyty, lampka, a także przybornik na długopisy oraz ołówki, ewentualnie laptop. W przypadku posiadania PC warto pomyśleć o biurku ze specjalnymi półkami – jednej zamontowanej bezpośrednio na blacie, na której stanie monitor oraz drugiej, znajdującej się na dole, gdzie pojawi się skrzynia od komputera.

Odpowiedz