Kiedy przemeblować pokoik dziecka?

0

Dzieci szybko rosną i szybko zmieniają się ich potrzeby jeśli chodzi o wystrój, jak i wyposażenie pokoiku. Pierwszym momentem kiedy urządzamy pokój dla dziecka jest oczywiście jego przyjście na świat, a kolejnym gdy z niemowlęcia i maluszka zmienia się w przedszkolaka, potem ucznia, aż w końcu w nastolatka. To są właśnie takie momenty w rozwoju naszej pociechy, kiedy zmiana funkcjonalności, ale również estetyki wnętrza jest po prostu niezbędna i podyktowana naturalnym rozwojem zarowno fizycznym, jak i psychicznym dziecka.

pokój przedszkolaka
okazje.info.pl

Kiedy nasz maluch udaje się do przedszkola, najwyższy czas aby wygospodarować mu w pokoju więcej miejsca do zabawy, szczególnie tej kreatywnej i edukacyjnej, ale także pierwszego miejsca do wykonywania np. prac plastycznych. Niezbędnym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju na tym etapie jest niewielki, dopasowany do wzrostu dziecka stolik z krzesełkiem. Wówczas też niemowlęce łóżeczko ze sztachetkami zostaje zamienione na łóżko bardziej dorosłe, ale ciągle jeszcze najlepiej zabezpieczone poprzeczką lub siatką, chroniącymi przed wypadnięciem malucha na podłogę, szczególnie w początkowym etapie przestawiania się go na spanie w dużym łóżku. Już na tym etapie dzieci zaczynają mieć swoich ulubionych bohaterów z bajek, warto więc wykorzystać te fascynacje jako element przewodni aranżacji dziecięcego pokoju.

pokój ucznia
okazje.info.pl

Wraz z pójściem do pierwszej klasy, dziecko staje sie uczniem, a co za tym idzie potrzebuje miejsca do nauki – w postaci dobrze dobranego biurka z ergonomicznym fotelem obrotowym, odpowiednio wyprofilowanym oraz z możliwością regulacji wysokości oraz kąta ustawienia oparcia. Nadal jednak oczywiście dziecko potrzebuje zabawek i miejsca do zabawy, zatem pokój tylko w części zmienia swoją funkcję. Dzieci w wieku szkolnym zaczynają też mieć pierwsze hobby, zatem wystrój pokoju małego odkrywcy czy fana dinozaurów może mieć charakterystyczne dla danej dziedziny motywy.

pokój nastolatka
okazje.info.pl

Pokój nastolatka to pośredni etap między dziecięcym pokojem ucznia, a dorosłą sypialnią połączoną z gabinetem do pracy. Kiedy dziecko dorasta, zaczyna dojrzewać, staje się nastolatkiem, często zbuntowanym, który ma swoje gusta i preferencje co do kolorów wnętrza i jego wystroju. Można wówczas delikatnie poprowadzić młodego człowieka w kierunku ładnego, a zarazem będącego w jego guście wystroju wnętrza, z plakatami ulubionego piosenkarza, czy z miejscem na kolekcję płyt.

Aranżując pokój dla dziecka – bez względu na jego wiek – trzeba bezwzglęcnie pamiętać o tym, że pokój ma zapewniać nie tylko wrażenia estetyczne i wypełniać role funkcjonalne, ale przede wszystkim ma być bezpieczny.

Odpowiedz