Jaka podłoga do pokoju dziecka?

0

Urządzając pokój dla dziecka, stajemy na początku tej drogi przed wyborem rodzaju podłogi. Jeśli nasze dziecko nie jest alergikiem, mamy możliwość wyboru spośród wielu rozwiązań, a wyznacznikiem jest przede wszystkim wiek dziecka, a co za tym idzie – jego potrzeby rozwojowe. Jeśli mamy w domu nastolatka, który z zabawek i zabaw na podłodze dawno wyrósł, możemy spokojnie kierować się jedynie stylem wnętrza i jego aranżacją, bo nie ogranicza nas tu kwestia szczególnego bezpieczeństwa czy utrudnień w utrzymywaniu czystości jak przy niemowlęciu czy kilkulatku.

Skupiając się zatem na tych nieco młodszych pociechach, należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę to, że właśnie podłoga jest miejscem gdzie najaktywniej spędzają one swój czas. Najpierw maluszki raczkują, potem stawiają pierwsze kroki i bawią się intensywnie swoimi zabawkami. Podłoga w pokoju takiego maluszka musi mieć uniwersalny charakter, ponieważ musi zabezpieczać przed potłuczeniem w razie upadku uczącego się chodzić malca, a z drugiej strony posiadać odporność stali, aby nie trzeba jej było wymieniać na skutek intensywnych zabaw klockami czy autkami. Taka podłoga stanowi główny plac zabaw dziecka, dlatego powinna być nie tylko ładna i bezpieczna, ale również powinna pobudzać wyobraźnię, rozwijać w dziecku kreatywność i dawać inspirację do zabawy.

Ważną kwestią jest również posiadanie przez wybraną podłogę atestów, które dopuszczają dany materiał jako nieszkodliwy dla dzieci. W przypadku użytkowania podłogi przez dzieci, każdy rodzaj materiału położonego na podłodze będzie miał swoje wady i zalety, a my musimy zdecydować, które z nich są dla nas ważne, a które mniej istotne. Tylko wtedy uda się nam dokonać odpowiedniego wyboru.

Odpowiedz