Kilka wskazówek jak urządzić pokój młodzieżowy

0

Nastolatek to jeszcze nie dorosły, ale już nie dziecko i pewne jest, że ma już swoje własne upodobania, gust w tym także ten do aranżacji jego przestrzeni życiowej, a więc najczęściej młodzieżowego pokoju. Pokój nastolatka przestaje być miejscem, które urządzają rodzice, a już na pewno takim, które ma się wyłącznie rodzicom podobać. Oczywiście nie musimy się jako rodzice godzić na wszystko i wszelkie rozwiązania, które nasz nastolatek sobie wymyśli, ale powinniśmy uszanować jego preferencje kolorystyczne czy chęć wyeksponowania swojego hobby lub ulubionego bohatera z komiksu czy filmu. Urządzanie pokoju nastolatka musi zatem opierać się na kompromisie.

meble młodzieżowe
okazje.info.pl

Jest kilka elementów, które są niezbędne w pokoju nastolatka, niezależnie od tego w jakim stylu zaaranżuje on swoje wnętrze. Mianowicie jest to wygodne łóżko, pojemna szafa, biurko z ergonomicznym krzesłem do nauki oraz półki lub regał na książki i dekoracyjne bibeloty.

Szafa, biurko i łóżko czyli must have młodzieżowego pokoju

Duża szafa przyda się nie tylko nastoletnie dziewczynce, bo współcześni chłopcy także lubią fajne ciuchy, a poza tym w takiej szafie zmieścimy też inne rzeczy jak np. deskorolkę czy piłkę do koszykówki. W pokoju nastolatka powinno znaleźć się też biurko. Nawet jeśli pokój jest mały, a nasza pociecha chętnie z książkami siada przy rodzinnym stole, to w jego pokoju obowiązkowo musi się znaleźć biurko do nauki gdy będzie musiało się bardziej skupić lub gdy akurat w domu będą goście i rodzinny stół będzie zajęty. Wielu nastolatków uważa, że najważniejszym miejscem w ich pokoju jest wygodne łóżko. Służy ono nie tylko do spania, ale tu małolaty czytają książki, słuchają muzyki czy korzystają z laptopa czy tabletu. Możemy postawić na łóżko, które w ciągu dnia stanie się kanapą i miejscem pogaduch naszej nastoletniej córki z koleżankami.

Ważne są zainteresowania

Pokój nastolatka może być neutralny, ale może również wyrażać jego zainteresowania – np. dla miłośnika piłki nożnej plakat z ulubioną drużyną, a dla fana muzyki naklejka ścienna z nutami prezentującymi fragment ulubionego utworu. Warto pamiętać, że w życiu nastolatka wiele i szybko się zmienia, więc również jego zainteresowania mogą szybko ulegać zmianie. Wówczas pokój mocno nakreślony tematycznie może szybko okazać się nudny i trzeba będzie zmieniać kolejny raz jego wystrój.

Urządzając młodzieżowy pokój warto zaangażować samego nastolatka, nawet gdy pozornie jest mu wszystko jedno jak pokój będzie wyglądał. Może stworzy coś własnoręcznie, nada nowe życie starym przedmiotom wyszukanym na pchlim targu albo znajdzie nowe zastosowanie dla nieco już sfatygowanej szafki czy komody. A ponieważ nastolatki bywają najczęściej mocno emocjonalne, a do tego melancholijne i przywiązane do gadżetów, zdjęć i symboli z przeszłości, warto zapewnić im miejsce do ich ekspozycji, jak np. regał w formie witrynki czy ścianę z korka do przypinania zdjęć i widokówek.

Odpowiedz